Święto Patrona szkoły

Święto Patrona ZSMR

W sobotę 7 września, w pierwszym dniu gminnych uroczystości 74 rocznicy Bitwy nad Bzurą obchodziliśmy doroczne  święto naszego patrona - Żołnierzy Września 1939 r.W programie znalazły się biegi, rajdy i konkursy oraz wieczornica przy ognisku. Uroczystego otwarcia dokonał, nasz gość, senator RP p. Przemysław Błaszczyk w towarzystwie Dyrektora ZSMR p. Henryka Sudoła oraz Przewodniczącego Rady Gminy Piątek i nauczyciela naszej szkoły p. Krzysztofa Wójcika. Pierwsi wystartowali biegacze, którzy po pokonaniu trasy do Koźla oddali hołd Żołnierzom  pod tamtejszym obeliskiem. W Rajdzie Szlakiem Bitwy nad Bzurą, na 10-kilometrowej trasie pieszej, grupy miały do pokonania przeszkody terenowe (forsowanie Strugi) oraz wykonanie zadań sprawnościowych. Rowerzyści zmierzyli się z trasą liczącą ponad dwadzieścia kilometrów. Wyróżniała się na niej wyjątkowo duża grupa „pełnoletnich” turystów, którzy w kilku wypadkach przemierzali trasę wraz ze swoimi pociechami. Najmłodsza uczestniczka rajdu, Julka Borecka, ukończyła niedawno 2 lata. Wszyscy dzielnie znosili trudy wycieczki, w czym niemała zasługa barwnych opowieści krajoznawczych p. Adama Stawińskiego - wychowawcy i mentora wielu piątkowskich turystów.  Zmagania rajdowe zakończyły się zwycięstwem drużyny ze szkoły podstawowej, która w pokonanym polu zostawiła reprezentacje Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic oraz gimnazjum. Triumfatorzy zostali nagrodzeni pucharami Dyrektora ZSMR, Przewodniczącego Rady Gminy oraz Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic.

Wieczorna część uroczystości rozpoczęła się rozpaleniem ogniska przez zaproszonych gości: p. Wójta Krzysztofa Lisieckiego, Przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Powiatu Łęczyckiego p. Henryka Wójcika, przedstawiciela kombatantów p. Wacława Adamiaka oraz Pana Dyrektora. Tegoroczni pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie pilnego zdobywania wiedzy i godnego reprezentowania szkoły, a najlepszych spośród nich dyrektor ZSMR uhonorował publicznym wręczeniem legitymacji szkolnych. Uczniowie klas pierwszych wzięli również udział w losowaniu nagród: laptopa i tabletów. Starsza młodzież, w programie artystycznym, zaprezentowała historię zmagań wrześniowych w okolicach Piątku. Uroczystość zakończył przemarsz z pochodniami pod pomnik 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty oraz wspólna modlitwa.

Uroczystość odbywająca się już po raz dziewiąty w przeddzień gminnych obchodów rocznicy Bitwy nad Bzurą walnie przyczynia się do uczczenia bohaterskich obrońców Polski z 1939r. oraz jest doskonałą lekcją patriotyzmu dla młodzieży. Wpisała się, mamy nadzieję, na stałe, w kalendarz uroczystości w Środku Polski i jest doskonale oceniana przez społeczność lokalną oraz gości przybywających do Piątku na rocznicę Września.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie  uroczystości składamy serdeczne podziękowania.

Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się w galerii zdjęć!